top of page
Search

Откъде произлиза името на Египет?

  • Writer: J Zaharieva
    J Zaharieva
  • May 31
  • 3 min read


Ако сте завършили началното ниво при нас, вече знаете, че името на Египет на арабски е Миср (مِصْر). Най-често задаваният въпрос от нашите курсисти е „защо?“. Защо наистина има такава голяма разлика между названието, което местните използват и това, познато из Европа?

Краткият отговор е – заради гръцкия език.


Дългият отговор налага да се върнем назад в историята.


За всички е ясно, че в Египет живее една от най-древните цивилизации в света, което предполага смяна на династии, търговски връзки с други народи и множество чужди нашествия, носещи промени. В резултат на това днешните египетски земи са били познати с различни имена в отделните периоди.

Древните египтяни наричали страната си с две отделни имена – Кемет („Черната земя“), използвано за плодородните земи около Нил, които придобивали черен цвят след ежегодния прилив на реката, и Дешрет („Червената земя“), т.е. червеникавата пустиня отвъд Нилската долина. Разпространено е вярването, че английската дума за пустиня произхожда именно от това наименование – „desert“.


Столица на Древен Египет от 2925г.пр.Хр. става град Мемфис, след обединението на Горен и Долен Египет от фараона Менес, основоположник на първата древноегипетска династия.

Градът играе важна роля векове наред в историята на страната и е познат с имената Инебу хедж („Белите стени“) и Ht-kaw-ptah / Хикупта („дом на душата на Птах“)[1].

Според най-разпространената теория, Хикуптах става нарицателно не само за града, но и за цял Египет и чрез фонетична трансформация стига до нас, през древногръцкото „египтос“, от което се развиват думите Египет (Egypt) и копт (copt).

Днес копти се наричат египетските християни, но в миналото думата е използвана за всички египтяни. Всъщност те са много интересна етнорелигиозна група, смятани за преки потомци на древните египтяни, понеже са коренното доислямско (т.е. неарабско) население на Египет. За тях по-подробно ще ви разкажем в някоя от следващите публикации.

Това е най-общо обяснено как името „Египет“ стига до нас и Запада като цяло.


Може би ще ви е интересно да научите и защо пък на арабски името е Миср. То идва от иврит и арамейски. Още в оригинала на Стария завет, тези земи са наречени „Мизрайм“. Тук отново се обръщам към нашите курсисти, вече завършили първото ниво по арабски език – на какво ви напомня това окончание?

Ако заменим крайното „-м“ с „-н“, ще получим арабското окончание за двойствено число, тоест Мизрайм може да се приеме за „двата Мизр“, или отново се връщаме на идеята за разделението на Горен и Долен Египет.  Това е най-популярното вярване.

Има обаче някои арабски теории, според които Мизраим е името на внука на пророка Ной (Мизрайм бин Хан бин Нух). В българските преводи се среща като Мицраим, син на Хан. (Битие 10:13) След потопа, тримата синове на Ной трябва да населят цялата земя и така на практика всеки народ произлиза от тях. Мицраим е родоначалник на хората, заселили се по онова време на територията на Египет и затова на арабски името им става „мисриййн“, а държавата им – Миср.


Бонус информация за любознателните, свързана с името на Египет: Не може да не споменем и прословутата мисирка. Не гарантираме за стопроцентовата истинност на това твърдение, но сме чували, че тъй като пуйките са внесени от Египет през Турция, те са наричани „египетски кокошки“ или мисирки (тъй като и на турски Египет е Mısır).


Е, това е накратко отговорът на въпроса за разликата в името на Египет в различните части на света. Естествено, имената може да варират леко, според фонетичните особености на отделните езици и всичко това са теории, за които няма категорични доказателства, но ни позволяват да развихрим въображението си и да си представим света преди няколко века – отношенията между народите, начинът им на мислене и възприемане на чуждото, езиковите промени, а защо не и да ни дадат тласък да изследваме по-задълбочено някои от личностите или географските обекти, споменати тук?

Разбира се, всяка от засегнатите теми може да се разгърне надълго и нашироко, а може да се намерят и други не по-малко интересни теории.



Очаквайте следващите ни статии за още любопитни факти и истории от арабската действителност и минало, а междувременно може да погледнете кога започват следващите ни курсове и да се включите в тях, за да научите още за езика и културата на този магичен свят.


Поздрави,

Джули

 

Статията е написана с информативна и развлекателна цел. За целта авторът се позовава на Енциклопедия Британика, Стария завет,  статии на изследователи на коптското културна наследство, публикуване на сайта на църквата Св. Такла Хайманут и др.

Линкове към източниците може да намерите тук:


[1] Птах – египетски бог, покровител на занаятчиите и смятан за бог-създател. Птах е главният бог на град Мемфис.

 
 
 

Commentaires


bottom of page